Zaawansowane wyszukiwanie

Delonghi ESAM 6900.M Ogólna awaria

struhs

Sobota, 05. Sierpień 2023, 14:28 02

*

Poidło do kawy

Grupa: Mitglieder

Składki: 2

numer członkowski..: 67791

Członek od: 05.08.2023

Witam,

Przeszukałem już kilka forów, ale nie mogę znaleźć usterki. W historii tego ESAM PrimaDonna i 6600 wymieniłem lub poprawiłem już prawie wszystkie komponenty, a także wymieniłem uszczelki.

Po tym, jak KVA dostarczał tylko kawę kropla po kropli lub w ogóle nie dostarczał kawy, ja
- wymieniłem termoblok (rezystory pasują: 42 omy, bezpiecznik termiczny ma ciągłość, czujnik termiczny ok. 110kOhm) i
- poprawiłem górny tłok zaparzający i wymieniłem plastikowe sitko
- poprawiłem grupę zaparzającą i wymieniłem sitko
- wymieniłem pompę i zawór bezpieczeństwa

Potem włączyłem KVA i zapomniałem podłączyć wąż do zbiornika na wodę... ?? ... Cóż, trochę wody dostało się do maszyny i na podłogę. Namoczyłem/usunąłem wodę, podłączyłem wąż: Ekspres działał i w końcu mogłem normalnie przygotować kawę (crema, cappuchino i latte macchiato).

Ale po 4 pociągnięciach KVA skarżył się, że pojemnik na miazgę nie jest włożony, mimo że był w środku. Grupa zaparzająca była nadal lekko podniesiona, jak zwykle, więc nie można było jej wyjąć. Maszynę można było wyłączyć tylko za pomocą tylnego przycisku włączania/wyłączania, tryb gotowości za pomocą lewego przycisku włączania/wyłączania nie był możliwy (słychać było pikanie i stukanie przekaźnika).

Domyślam się, że przełącznik/przycisk na dole został zalany wodą i przestał działać.

Po wysuszeniu włączono ponownie bez wytłoków. Maszyna skarżyła się na brak wytłoków, wcisnąłem i KVA nie skarżyła się już na brak wytłoków, ale:
Na wyświetlaczu można było teraz zobaczyć obracającą się klepsydrę "Proszę czekać" przez bardzo długi czas. Przekaźnik kliknął raz, ale grupa zaparzająca/napęd nie poruszyły się. Nie było słychać żadnego brzęczenia ani podobnych dźwięków. Po pewnym czasie na wyświetlaczu pojawił się trójkąt ostrzegawczy z napisem "General fault". Wyłączenie za pomocą lewego przycisku włączania/wyłączania nie było możliwe, aby przejść do trybu gotowości.

Hm,
- aby być po bezpiecznej stronie, zamówiłem nowy przycisk / przełącznik i zainstalowałem go (zmierzyłem stary przycisk multimetrem i działa zgodnie z moim rozumieniem) oraz
- skorzystałem również z okazji, aby wymienić część obudowy przed wyświetlaczem, ponieważ wszystkie paski mocujące niestety pękły przez lata, oraz
- zamówiłem i zainstalowałem nową płytkę zasilania, na wypadek gdyby stara dostała od wadliwego przełącznika/przycisku (ale na starej płytce nic nie widać, żadnych śladów dymu/sadzi ani zewnętrznie wadliwie wyglądających elementów, TY4, TY2 & TY7 są wizualnie "nienaruszone", ale nie jestem ekspertem w diagnostyce płyt)

Cóż mogę powiedzieć... ten sam błąd, co przed wymianą: maszyna najpierw pokazuje ekran powitalny Delonghi, następnie słychać kliknięcie przekaźnika, wyświetlacz zmienia się w obracającą się klepsydrę z napisem "Proszę czekać", grupa zaparzająca / napęd nie porusza się, a następnie zmienia się na "Ogólny błąd". Wyłączenie w trybie gotowości nie jest możliwe. Przycisk włączania/wyłączania po lewej stronie powoduje tylko stuknięcie przekaźnika i nic więcej.

Dlatego nie byłem w stanie uzyskać dostępu do menu serwisowego, chociaż moja ręka jest prawie za mała, aby nacisnąć trzy przyciski i otworzyć drzwi serwisowe w tym samym czasie...

Co jeszcze zrobiłem:
- Zmierzyłem różne rezystancje / przejścia, zgodnie z instrukcjami pana Potztave wszystko pasuje.
- Zmierzyłem napęd z jego wciąż zajętej pozycji. Przesunąłem siłownik ręcznie z pozycji roboczej (lekko w górę) w dół, aby móc go wyjąć
- Silnik nie ma zwarcia do masy; zmierzone rezystancje na silniku we wszystkich 12 pozycjach i mieszczą się w zakresie 215-235 omów
- Wrzeciono porusza się również płynnie, gdy jest obsługiwane ręcznie i nie chwieje się
- Przycisk zatrzymania na dole nie ma przejścia, gdy nie jest obsługiwany przez nos wrzeciona i przejścia, gdy jest obsługiwany, więc powinien działać (ale KVA nie dotarł tak daleko ... Musiałem to zrobić ręcznie)

Czy ktoś tutaj ma pomysł, co to może być lub co mogę sprawdzić ponownie?

Czy "uszkodzenie przez wodę" mogło mieć wpływ na płytkę sterującą silnika? Co musi wchodzić i wychodzić, gdy silnik jest włączony?

Jestem zdesperowany... zwłaszcza, że zainwestowałem już tyle pieniędzy w części zamienne. Nie sądziłem, że to będzie takie skomplikowane.

kaffeechris

Niedziela, 06. Sierpień 2023, 20:43 08

*

Ekspert

Grupa: Moderatoren

Składki: 2077

numer członkowski..: 24425

Członek od: 29.05.2014

Witaj, bezpiecznik termiczny.
Struktura bezpiecznika termicznego... Lut bezpiecznikowy, który topi się w odpowiedniej temperaturze, wytłoczony na bezpieczniku. W niektórych przypadkach lut bezpiecznika tylko się topi, a przy określonej temperaturze styk zostaje przerwany.
Podłącz multimetr i mierz rezystancję omową, cały czas, jeśli spadnie, wymień bezpiecznik termiczny, najlepiej oba, jeśli są zainstalowane.

Jeśli tak nie jest, poszukaj ponownie. Być może ktoś z kręgu znajomych ma KVA o tej samej konstrukcji i może pozwolić na wymianę płytki drukowanej w celu przetestowania.



--------------------
Alles ist Wiederverwertbar, sogar diese Buchstaben.
Keine Anfragen oder Hilfe, über E-Mail.

struhs

Poniedziałek, 07. Sierpień 2023, 01:21 01

*

Poidło do kawy

Grupa: Mitglieder

Składki: 2

numer członkowski..: 67791

Członek od: 05.08.2023

Witam @kaffeechris,

Zmierzyłem już bezpieczniki termiczne: oba były między 100-120kOhm (temperatura pokojowa). Pudełko w ogóle się nie nagrzewa. Wcześniej "Ogólna awaria" ;-(

Wymieniłem już płytkę drukowaną.

Dzięki i pozdrawiam!

kaffeechris

Poniedziałek, 07. Sierpień 2023, 20:48 08

*

Ekspert

Grupa: Moderatoren

Składki: 2077

numer członkowski..: 24425

Członek od: 29.05.2014

Witam, może to być kontaktron, kosztuje około 10,00 €.
Czy sprawdziłeś powyższy wyłącznik krańcowy? Silnik napędu zaparzacza dostaje napięcie?
1. płytka drukowana nowa, nie działa.
2. sprawdzono wyłącznik krańcowy.
3. sprawdzono silnik napędu.
4. bezpiecznik termiczny na przepływowym podgrzewaczu wody.
5. bezpiecznik termiczny (okrągły) na generatorze pary.
6. bezpiecznik na pompie ulcapump.
Mam nadzieję, że gdzieś między punktami 4 i 6 może być usterka.



--------------------
Alles ist Wiederverwertbar, sogar diese Buchstaben.
Keine Anfragen oder Hilfe, über E-Mail.