Zaawansowane wyszukiwanie

QM nie robi już kremy

Ander

Piątek, 03. Kwiecień 2009, 11:24 11

Unregistered

Witam, mój QM, który nie jest już za nowy, tak naprawdę nadal działa świetnie - rolleyes.gifz
wyjątkiem: kawa jest czarna jak smoła, tylko na krawędzi filiżanki jest kilka bąbelków. Ale
naprawdę nie
możesz
nazwać
tego kremsad.gifa
. Ani fasola

, ani

mielonka nie zostały zmienione.

Czy ktoś

może dać

mi wskazówkę, jak

to spieprzyć? Z
góry bardzo dziękuję
.

mr.smith

Piątek, 03. Kwiecień 2009, 14:35 02

*

Barista

Grupa: Mitglieder

Składki: 203

numer członkowski..: 1471

Członek od: 23.10.2007

Jakiej kawy używasz?

Jaki jest czas przepustowości (od pierwszej do ostatniej kropli)? W większości przypadków stopień szlifowania jest po prostu zbyt gruby. Czy wyczyściłeś tłoki lub sita zgodnie z instrukcją ? Czy uszczelki są w porządku? (patrz, czy przy otwartych drzwiach - styk zmostkowany - przy zakryciu wypycha coś na górze tłoka) Pozdrawiam Jürgena ph34r.gif



--------------------
Quick th mill

Guest

Sobota, 04. Kwiecień 2009, 12:08 12

Unregistered

Z ilością napełnienia filiżanki 80 ml pompa pracuje przez prawie 14 sekund, kawa przez około 13 sekund. Cedzidła nie były ostatnio czyszczone. Pierścień uszczelniający tłoka lekko zużyty, ale szczelny. Ilość proszku do kawy została być może trochę zredukowana od mojego ostatniego ustawienia -> dostosuj: trochę coś pomogło. Próbowałem zmniejszyć szlifierkę z 1,5 do 0,5: to wszystko!
Następnie próbowałem laugh.gifostrożnie
obracać szlifierkę w kierunku 0
bez fasoli
(w razie potrzeby ustawić skalę); tuż przed 0 kamienie szlifierskie już lekko się dotykają. -> Wróć do 0.5. Krema wróciła. Ale stopień rozdrobnienia 0,5???
Bardzo dziękuję Jürgenowi za szybkihappy.gife
wskazówki. Ander

mr.smith

Sobota, 04. Kwiecień 2009, 14:10 02

*

Barista

Grupa: Mitglieder

Składki: 203

numer członkowski..: 1471

Członek od: 23.10.2007

13 sekund to prawie za mało!

Zazwyczaj kawa powinna być na tyle drobna, aby kawa mogła przejść przez ekspres (25-30 sekund od pierwszej do ostatniej kropli). Wartość ta odnosi się przede wszystkim do espresso (25-30 ml), ale zasada 30-sekundowa odnosi się również do 80 ml. (to jest po prostu Schümmli
)Ale 25-30sec
bieg powinien trwać !Parametr:- mielić drobniejsze - ilość mąki kawy więcej
(powinien być tak pełny, że skrobak
po prostu nie skrobać nic)ev.

używasz również zbyt mało

mąki kawy !? z
tych dwóch można
grać.
Juergen



--------------------
Quick th mill

Guest

Poniedziałek, 06. Kwiecień 2009, 09:48 09

Unregistered

Dobrze. Po prostu nie mogę osiągnąć tak długich czasów produkcji. dry.gif

Ilość kawy w proszku jest już na maksymalnym poziomie (to właśnie miałem na myśli mówiąc "dostosowana").

I nie można szlifować jeszcze dokładniej, bo i tak prawie się o nią szczotkuje. Ale kawa mielona nie jest bardzo drobna, a jedynie drobnoziarnista. sad.gif

Możliwe, że szlifierka jest uszkodzona - łożyska lekko zużyte czy coś?

LGAnder

mr.smith

Poniedziałek, 06. Kwiecień 2009, 12:26 12

*

Barista

Grupa: Mitglieder

Składki: 203

numer członkowski..: 1471

Członek od: 23.10.2007

Hmm... - QM powinien być już w stanie szlifować bardzo drobno (jak już powiedziano - 30sec za 25ml to żaden problem). Wtedy dostałbym nowe. (co jeszcze raz bym sprawdził)

QUOTE

I nie można szlifować jeszcze dokładniej, ponieważ szlifierka prawie dotyk
a
powierzchni. Jak pan to zauważył? Odkręciłbym górny pierścień przekładni, odkurzaczem usunąłbym wszystkie ziarna fasoli, ponownie przykręciłbym pierścień przekładni i obróciłbym go, aż dolny przesunie się z nim. Następnie odwróć go trochę - To byłaby moja pozycja 0 - Jeśli jeszcze nie wyregulowałeś szlifierki, to i tak będzie szlifować zbyt grubo z ustawieniami fabrycznymi. Jakoś wątpię, żeby tarcze naprawdę się dotykały i nie można było szlifować dokładniej! dry.gif
Juergen
ph34r.gif



--------------------
Quick th mill

Guest

Piątek, 10. Kwiecień 2009, 17:33 05

Unregistered

Cóż, jeśli ustawię się jeszcze dokładniej, to usłyszysz metal na metalu. -Robiłem to tylko przez bardzo krótki czas (<1 sek.), ponieważ w przeciwnym razie tarcze szlifierskie stępiłyby się bardzo szybko. wink.gif

Jeśli jednak tarcze mielące są już tępe, to nadal powinno być możliwe użycie bardzo drobnego proszku (ustawienie w kierunku 0 lub poniżej), ponieważ kawa może "przypalić się" tylko na skutek tarcia.


Podobny błąd naprawiłem w przypadku Jura Impressa: proszek był naprawdę gruby i nie można było go dokładniej wyregulować, ponieważ tarcze mielące (a właściwie stożki) były już szlifowane. Łożysko szlifierki było zużyte. Wewnętrzny stożek (bez fasoli) może być przesuwany ręcznie w przód i w tył.

Wielkie dzięki i radosna Wielkanocna laugh.gifAnder

Gast_CorlitoCaffe

Wtorek, 16. Lipiec 2013, 18:23 06

Unregistered

Witam,

Oglądałbym też świeżość kawy. Jeśli kawa zostanie dłużej otwarta, to osłabnie. Jeśli ekspres nie był używany przez dłuższy okres czasu, pierwsza i druga kawa też oczywiście nie są dobre, ponieważ w młynku znajduje się tzw. martwa przestrzeń w mielonej kawie, która wychodzi dopiero po "wciśnięciu" ekspresu.

Ostatnio miałem też klienta, który nie zwracał na to uwagi, a potem zastanawiałem się, dlaczego kawa nie wyszła. Po prostu wrzucił starą, wędzoną fasolę i zastanawiał się, dlaczego to nie zadziałało.

Oczywiście, ustawienie jest również ważne. Im więcej Arabiki, a nawet 100% Arabiki, tym dokładniej szlifierka musi być ustawiona.

Im więcej Robusty, tym jest prostsza. Ale jak wszystko inne, jest to oczywiście zawsze kwestia gustu.

MFGAngelo