Zaawansowane wyszukiwanie

Delonghi ECAM370.95: Pytania ogólne

Jakie ustawienia wybrać?

TheStriker

Środa, 09. Czerwiec 2021, 10:46 10

Unregistered

Witam
,

posiadamekspresDelonghi ECAM 370.95 Dinamica Plus od miesiąca i niestety nadal nie znalazłem odpowiednich ustawień dla idealnej kawy. Nawiasem mówiąc, jest to mój pierwszy automatyczny ekspres do kawy, więc nie mam jeszcze doświadczenia w optymalnych ustawieniach....

Obecnie używam 100% ziaren kawy Arabica. Na początku zawsze miałam ładną, gęstą cremę, która również tworzyła ładną powierzchnię przez kilka minut. W międzyczasie jednak, crema znika dość szybko. Co może być tego powodem?

Stopień zmielenia jest ustawiony na 5, a więc raczej w kierunku grubego (poziom 5,5 był ustawiony fabrycznie, poziom 7 jest bardzo gruby). Poprzez aplikację ustawiłem ilość kawy na 150 ml i średnią moc. O dziwo, kawa smakuje czasem lepiej, a czasem nie do końca, idzie wtedy raczej w kwasek.

Jak zawsze czytałam, ilość kawy na kawę powinna wynosić około 9 g. Krążek z fusów kawy ma w moim przypadku dobre 1,8 cm grubości, ale zawsze waży znacznie więcej niż te 9 g. Ogólnie uważam, że zużycie kawy przez ekspres jest dość wysokie, ponieważ przy 160 zaparzonych filiżankach zużyto 2 kg ziaren kawy. Ilość fasoli można ustawić, ale nigdzie.

Może ktoś może mi pomóc z tym ekspresem, a ma może też Dinamica Plus i może mi doradzić, na co zwrócić uwagę, żeby kawa uzyskała optymalny smak.








Schlawi

Środa, 09. Czerwiec 2021, 13:49 01

*

Ekspert

Grupa: Mitglieder

Składki: 1104

numer członkowski..: 14628

Członek od: 26.12.2011

Witam,

9 gramów jest suchych. Jeśli zaparzyłeś kawę, to krążek jest wilgotny i prawdopodobnie cięższy niż te 9 gramów.
Nie znam Twojej maszyny, ale jeśli jest to jeden na HP z Delonghi jest można tak górna prawa przycisk z dwoma fasolami można dostosować siłę.
Na czym to wszystko polega?





TheStriker

Środa, 09. Czerwiec 2021, 13:54 01

Unregistered

Dziękuję za odpowiedź.

Mam ustawioną moc kawy na ziarno 3 z 5. Czyli dokładnie pośrodku.

Schlawi

Środa, 09. Czerwiec 2021, 15:50 03

*

Ekspert

Grupa: Mitglieder

Składki: 1104

numer członkowski..: 14628

Członek od: 26.12.2011

A jeśli ustawisz ją na jeden?

TheStriker

Środa, 09. Czerwiec 2021, 21:18 09

Unregistered

Wtedy kawa staje się zbyt rzadka i wodnista :/.

Schlawi

Czwartek, 10. Czerwiec 2021, 07:02 07

*

Ekspert

Grupa: Mitglieder

Składki: 1104

numer członkowski..: 14628

Członek od: 26.12.2011

Wtedy ustawienie pasuje tak. Teraz musisz tylko znaleźć odpowiednią dla siebie fasolę.
Nigdy nie patrzyłem na to, ile kaw otrzymam z 1 kg. Fasola dostaje. Jeśli zacznę kalkulować, to nie wolno mi kupić w pełni automatycznej maszyny.
Kupujesz ziarna w palarni czy w zwykłym sklepie?

TheStriker

Czwartek, 10. Czerwiec 2021, 12:08 12

Unregistered

Tak, w międzyczasie zgaduję też, że to z powodu fasoli...
Do tej pory tylko odebrałem ziarna w sklepie (częściowo Tchibo) i próbowałem razy. Niektóre są dla mnie zbyt letnie, a inne znów zbyt mocno palone. To niestety naprawdę nie jest łatwe. Ale tak czy inaczej, teraz również myślę, że to z powodu fasoli i musi najwyraźniej nadal próbować przez.

pos

Wtorek, 26. Październik 2021, 00:22 12

*

Poidło do kawy

Grupa: Mitglieder

Składki: 1

numer członkowski..: 46515

Członek od: 25.10.2021

Od kilku dni używam ekspresu De'Longhi Dinamica Plus i podejrzewam, że to również wina ziaren.

Ja sam używam kawy ziarnistej De Hema "Espresso Dark Roast", mieszanki 80% ziaren Arabiki i 20% Robusty o intensywności 10. Robusta zapewnia grubszą cremę na espresso. Ustawiłem szlifowanie na pozycję 3 (drobne). Im drobniejszy stopień zmielenia, tym mocniej smakuje kawa. Ustawiłem ustawienie aromatu na 4 ziarna. Zawsze trzeba trochę poszukać i wypróbować, jakie są właściwe ustawienia dla ziaren kawy. Jak tylko znajdziesz idealną kombinację, możesz zapisać ją w swoim profilu poprzez moje ustawienia.

Jestem bardzo zadowolony z pełnego, gładkiego smaku i kremowej warstwy na espresso.

Mam nadzieję, że moja odpowiedź jest pomocna.