Zaawansowane wyszukiwanie

Jura X90 wysycha po długim czasie postoju

całkowicie wyremontowany, mimo to uszkodzony

Gast_Achim

Piątek, 12. Luty 2021, 01:09 01

Unregistered

Witam wszystkich
,mam około 10 (!) lat temu kupił komercyjnie używane Jura impressa X90 i natychmiast oddany do konserwacji. Kiedy wrócił z kilkoma częściami zamiennymi za około 200 €, zamurowałem go jako "maszynę zastępczą" (zawiniętego w folię w piwnicy), ponieważ nadal miałem dobrze działającą maszynę. Teraz chcę go uruchomić po tylu latach i wszystko wydaje się działać jak dotąd mechanicznie/elektrycznie, ale do maszyny nie dociera ani kropla wody: Po pierwszym "napełnij system / naciśnij parę" pompa pracuje bardzo głośno (prawdopodobnie dlatego, że pracuje na sucho), z żadnej wylewki nie wypływa kropla, nawet do tacki ociekowej. W pewnym momencie maszyna pokazuje gotowość, ale zamiast zrobić kawę suchy zmielony proszek wpada do pojemnika na wytłoki, maszyna pokazuje "fill system / press steam" ponownie i gra zaczyna się od nowa. Jeszcze nie otworzyłem Jura, tylko sprawdziłem spust wody w zbiorniku, działa świetnie. Moje pytanie: co może być przyczyną i od czego mam zacząć i jak uruchomić maszynę?
Z góry bardzo dziękuję,
pozdrawiam
,

Achim



Schlawi

Piątek, 12. Luty 2021, 07:46 07

*

Ekspert

Grupa: Mitglieder

Składki: 1103

numer członkowski..: 14628

Członek od: 26.12.2011

Czy woda wypłynęła z wylotu ciepłej wody przed przejściem do trybu Ready?
Myślę, że po długim okresie bezczynności pompa musi zostać napełniona na siłę. Używam dużej strzykawki, którą podłączam do wlotu pompy.
Aby to zrobić, należy jednak zdjąć tylny panel.

Gast_Achim

Piątek, 12. Luty 2021, 21:39 09

Unregistered

Dziękuję, Schlawi!

Tak też zrobiłem - teraz pompa jest "miła i cicha" bo napełniona wodą, ale kawa dalej nie dochodzi. Gdzieś system jest zatkany.... Pompa pompuje z pewnym oporem i jeśli jeden z nich się urwie, cały system jest potężny pod ciśnieniem. W czasie poszukiwań odciągnąłem pionowy wąż odchodzący w górę (gałąź przed zaworem ciśnieniowym) - pojawiła się para jak przy wybuchu, ale tylko na krótko. oczywiście kilka kropel wody było tam bardzo wysoko! Czyli w skrócie: pompa pompuje, grzałka grzeje, młynek miele, ale do zmielonej kawy nie dociera woda i nie dociera też gdzie indziej. Również gorąca woda, płukanie i czerpanie pary nie przynoszą ani kropli wody na światło dzienne ... pompa pompuje do Abwinken. Po nieudanym wyjęciu kawy maszyna zgłasza ponownie: System napełniania / wyjęcie pary z prasy....

Co robić?

Schlawi

Piątek, 12. Luty 2021, 22:38 10

*

Ekspert

Grupa: Mitglieder

Składki: 1103

numer członkowski..: 14628

Członek od: 26.12.2011

Trzeba sprawdzić, gdzie jest zator. Sprawdzić przewody kawałek po kawałku. Sprawdź również zawory elektromagnetyczne, czy się przełączają. Możliwe, że jeden z nich utknął z powodu długiej żywotności.