Zaawansowane wyszukiwanie

ENA 5 męczy się podczas płukania

jura_frustrated

Niedziela, 11. Grudzień 2011, 14:23 02

Unregistered

Witam,

może ktoś ma dla mnie wskazówkę.
Moja Jura ENA 5 ma teraz prawie 3 lata. Od około 2 dni, po zakończeniu procesu płukania, zarówno podczas włączania jak i wyłączania, maszyna brzmi tak, jakby zaparzacz sam się dręczył lub blokował. Maszyna
wtedy też nie wyłącza się jak zwykle, ale wraca do "Gotowa".

Moim zdaniem, przygotowanie kawy jest w porządku, i to bez żadnych zauważalnych odgłosów. Tylko parzona kawa jest dość wilgotna. Całkowicie zdemontowałem już zaparzacz i

oczyściłem go lub nasmarowałem. Foki i sito piwowarskie robią na mnie dobre wrażenie. W tej chwili jestem całkiem bezradny, co może być spustem. Dziękuję z góry za każdy dobry napiwek.
PS: Przepraszam, jeśli
piszę na
złym forum
, ale nie znalazłem forum dla maszyn ENA w pośpiechu. Ustawa ENA 5

Hisholy

Niedziela, 11. Grudzień 2011, 15:15 03

*

Ekspert

Grupa: Moderatoren

Składki: 3157

numer członkowski..: 22

Członek od: 10.01.2005

Wymień optycznie dobrze wyglądające pierścienie tłokowe zaparzacza, a maszyna znów będzie pracować prawidłowo.

jura_frustrated

Środa, 14. Grudzień 2011, 23:22 11

Unregistered

Zgodnie z oczekiwaniami, wymiana uszczelek tłoka nie doprowadziła do żadnej poprawy. :
(Does anyone else have any idea what I
could do
with my ailing law
school?

Jak już wspomniano, dręczące odgłosy pojawiają się tylko podczas płukania lub gdy górny tłok piwowarski jest płukany i tylko raz w górę i w dół. Brzmi to tak, jakby zaparzacz się blokował, a maszyna wraca do "Gotowej".



Podczas parzenia kawy proces ten jest całkowicie normalny i pozbawiony jakiegokolwiek zauważalnego hałasu. Jak dokładnie trzeba dostać się do pozycji wyjściowej, bo moim zdaniem, przy otwartej komorze zaparzającej i tłoku w dolnej pozycji, na kole napędowym jest około 2 zębów

luzu.
Dziękuję z góry za każdy dobry napiwek.

W1cht3lm@nn

Czwartek, 15. Grudzień 2011, 02:10 02

*

Eksperci

Grupa: Mitglieder

Składki: 676

numer członkowski..: 7258

Członek od: 19.02.2010

QUOTE
Zgodnie z oczekiwaniami, wymiana uszczelek tłoka nie doprowadziła do żadnej poprawy.

Sprawdź zapadki.
Patrz tutaj: /forumy/...?showtopic=6497 Łatwo ogrzać
zapalniczką i jednocześnie delikatnie wygiąć je na zewnątrz szerokim śrubokrętem, więc 1 do 2 mm
.
Alternatywnie, regulowana stacja lutownicza z szeroką końcówką może być używana do podgrzewania do 150°C.



QUOTE
Czy ktoś jeszcze wie, co mógłbym zrobić z moimi kłopotliwymi praktykami prawniczymi?

Czy to nowszy model z uchwytem do wyrzucania? ph34r.gif



--------------------
Quick Mill 05000 "Unique Edition", WMF Ecco

jura_frustrated

Niedziela, 18. Grudzień 2011, 19:50 07

Unregistered

Nawet czubek z zapadkami nie zadziałał dla mojej kancelarii.

W międzyczasie dowiedziałem się, że zawór odwadniający nie jest aktywowany w żadnym momencie. Czy ktoś kiedykolwiek miał wadę w przełączniku magnetycznym?

Czy ktoś ma dla mnie schemat obwodu ENA 5? Chciałbym sprawdzić, czy kontrola jest w porządku lub czy nic nie jest dostarczane przez kontrolę. Ale w tej chwili nie mam pojęcia, jakie jest wyjście 4-pinowego złącza i jakie napięcie robocze jest potrzebne.

Hisholy

Poniedziałek, 19. Grudzień 2011, 06:10 06

*

Ekspert

Grupa: Moderatoren

Składki: 3157

numer członkowski..: 22

Członek od: 10.01.2005

Magnes drenażowy jest zasilany napięciem sieciowym i sterowany za pomocą przekaźnika znajdującego się na płycie mocy.

Martin_Si

Poniedziałek, 02. Styczeń 2012, 18:54 06

*

Poidło do kawy

Grupa: Mitglieder

Składki: 5

numer członkowski..: 14724

Członek od: 02.01.2012

Witajcie jura_frustrowani i wszyscy inni,

Mam dokładnie ten sam problem z moim Ena5. Ma tylko około 2 lat i wykazuje identyczne objawy jak u ciebie (uciążliwy hałas po płukaniu, wilgotne wytłoki), sprzątanie grupy piwowarskiej też tu nie pomogło.

W międzyczasie, znalazłeś rozwiązanie? To by mi bardzo pomogło. Ona nadal robi kawę, ale nie podoba mi się to. sad.gif

Wiele powitańMartin

Hisholy

Poniedziałek, 02. Styczeń 2012, 19:40 07

*

Ekspert

Grupa: Moderatoren

Składki: 3157

numer członkowski..: 22

Członek od: 10.01.2005

To jest standardowa usterka, pierścienie tłokowe zużyte.

Martin_Si

Poniedziałek, 02. Styczeń 2012, 22:50 10

*

Poidło do kawy

Grupa: Mitglieder

Składki: 5

numer członkowski..: 14724

Członek od: 02.01.2012

Wielkie dzięki za wskazówkę!

W międzyczasie zdemontowałem zaparzacz, całkowicie go zdemontowałem, dokładnie wyczyściłem i ponownie zmontowałem, teraz maszyna może przejść przez cały cykl ponownie bez żadnych problemów. Pierścienie tłokowe nadal wyglądały stosunkowo dobrze, ale i tak zamówię nowe, gdyby problem się wkrótce powtórzył.

Liczne pozdrowienia i miły AbendMartin

Martin_Si

Poniedziałek, 09. Styczeń 2012, 20:52 08

*

Poidło do kawy

Grupa: Mitglieder

Składki: 5

numer członkowski..: 14724

Członek od: 02.01.2012

Więc, po dwóch dniach, te same objawy co poprzednio... Dzisiaj przyjechał zestaw naprawczy grupy browarniczej, wymieniłem dwa pierścienie tłokowe i nasmarowałem tłok, a ona teraz brzmi dużo, dużo lepiej smile.gif

Zestaw naprawczy zawiera pięć kolejnych pierścieni uszczelniających, 2x O-ring na wąż ciśnieniowy, 2x O-ring na rurę pionową i 1x O-ring przyłącze wlotowe. Mam je też wymienić?

Dzięki za wskazówki,

miły wieczór Martin

Hisholy

Wtorek, 10. Styczeń 2012, 09:31 09

*

Ekspert

Grupa: Moderatoren

Składki: 3157

numer członkowski..: 22

Członek od: 10.01.2005

Uszczelki wymieniłbym tylko w razie potrzeby (przeciek).

Martin_Si

Środa, 11. Styczeń 2012, 00:06 12

*

Poidło do kawy

Grupa: Mitglieder

Składki: 5

numer członkowski..: 14724

Członek od: 02.01.2012

Hm, wymiana pierścieni tłokowych niestety pomogła tylko chwilowo, dziś rano był już znowu udręczony hałas spłukiwaniasad.gif. Wiesz co jeszcze może być tego przyczyną?

DziękujęMartinEdit: Teraz ponownie zaobserwowałem zachowanie się maszyny, aby dotrzeć do sedna problemu. Podczas procesu płukania dochodzi do następujących sytuacji: 1. koło zębate przesuwa się do dolnej pozycji krańcowej w sposób normalny2. Znowu trochę w górę, jeszcze jak zwykle3. Teraz znów przesuwa się do dolnej pozycji końcowej i zatrzymuje się tam, podczas gdy my staramy się kontynuować z torturowanym hałasem. 4. po kilku sekundach poddaje się, podnosi się ponownie i przechodzi w tryb "gotowy"
Zauważyłem, że zgodnie z opisem jura_frustracji powyżej, podczas całego procesu płukania zawór spustowy nigdy nie jest otwierany (jeśli założenie jest prawidłowe, że DV
jest otwierany za pomocą bolca obok przyłącza wodnego zaparzacza). Zawór nigdy nie jest również otwierany podczas przygotowywania kawy. Wydaje
mi
się, że jest to więc problem z przełącznikiem magnetycznym, czy jak myślisz? Czy jest coś, co możesz zrobić jako laik, czy też maszyna musi być serwisowana?
Byłbym bardzo szczęśliwy, gdyby ktoś dał mi napiwek! Będę na wakacjach przez następne tygodnie, ale jestem bardzo szczęśliwy, jeśli znajdę tu jakieś napiwki po wakacjach (i wtedy znósmile.gifw
dostanę kawę
)Wiele powitańMartin

Cypress

Poniedziałek, 13. Luty 2012, 23:04 11

Unregistered

Witam wszystkich,

Jura Ena 53 lataI też potrafi zrozumieć wzór błędu w mojej maszynie: Problem podczas płukania. Silnik "męczy" się podczas płukania. Proces płukania trwa 42s zamiast 16s. 1. ręczne uruchomienie procesu płukania poprzez funkcję serwisową. 2. Tłok grupy piwowarskiej przesuwa się normalnie do dolnej pozycji końcowej OK. 3. tłok przesuwa się lekko do tyłu do góry, OK
4. siłownik przesuwa się ponownie w dół i z pewnej pozycji (ok. 1-2 cm przed ogranicznikiem końcowym)
przesuwa się ok. 26s
jakby wbrew oporowi
sprężonego powietrza. Silnik napędowy dla ruchu siłownika pozostaje pod napięciem i tym samym emituje ciągły silny dźwięk brzęczenia. nie OK 5. 42 sekundy po rozpoczęciu procesu płukania siłownik ponownie porusza się do góry. OK 6. proces płukania jest zakończony i na wyświetlaczu pojawia się komunikat "Ready" OK.
Chodzi mi o to, że proces płukania raz zajął 16 sekund. Mam podejrzenie, że zawór odwadniający musi być otwarty do punktu 4. Ale nie będzie
. Jeśli otworzę zawór odwadniający w czasie 4, woda i powietrze wydostaną się przez zawór odwadniający, a proces płukania zostanie zakończony po około 16 sekundach.
Przy wyłączonej maszynie odbywa się proces płukania, ale maszyna nie wyłącza się. Po płukaniu na wyświetlaczu pojawi się ponownie komunikat "Ready". Maszyna wyłącza się natychmiast dopiero po ponownym naciśnięciu włącznika/wyłącznika. Nie miało to miejsca przed tym schematem błędu.
Zadziałało automatycznie po płukaniu. Ponadto nie jest już możliwe wyłączanie maszyny w trybie timera, np. po 0,5h. Info: Pierścienie tłokowe grupy piwowarskiej (tj. te na "baranie") zostały już wymienione. Błąd pozostaje.
Również tutaj pytanie jak poprzednio. Czy ktoś kiedykolwiek naprawił ten błąd? Albo jest to również tutaj standardowa naprawa za 155 € będzie
sad.gif rozwiązaniem
Dziękuję
za wskazówkiGreetingsCypress

Martin_Si

Piątek, 06. Kwiecień 2012, 09:26 09

*

Poidło do kawy

Grupa: Mitglieder

Składki: 5

numer członkowski..: 14724

Członek od: 02.01.2012

Witam,

więc, w końcu rozwiązałem problem i maszyna znów działa smile.gif

Problemem był silnik, który otwiera zawór spustowy, który najwyraźniej pożegnał się. Kupiłem nowy, a po EInbau wszystko działa jak należy, zawór otwiera się i zamyka podczas płukania, więc "torturowany" hałas znika.

Aby wymienić silnik, należy zdjąć odpowiednią pokrywę, a następnie wykręcić śrubę, która przytrzymuje część plastikową wraz z jedną z płytek. Tablicę z plastikową częścią można złożyć do przodu po lewej stronie, jak tylko wszystkie kable w prawym obszarze zostaną odłączone (UWAGA, wcześniej odłączyć! ). Za nim znajduje się silnik, zamocowany za pomocą dwóch śrub.

Liczne pozdrowienia

Martin

PS: Z ciekawości, gdzieś dalej w gwincie wspomniano, że silnik odwadniający jest zasilany z sieci... Ale z moim tanim multimetrem zmierzyłem raczej około 25 V, ale napięcie jest tylko tak krótkie, że nie jestem pewien. Czy ktoś wie, co jest teraz?

elperaki

Niedziela, 22. Kwiecień 2012, 22:40 10

*

Poidło do kawy

Grupa: Mitglieder

Składki: 1

numer członkowski..: 16007

Członek od: 21.04.2012

Witam,

Mamy też problem z naszym C5 w związku z głośnym hałasem podczas spłukiwania, ale co ciekawe, tylko od czasu do czasu. Po raz pierwszy problem ten wystąpił w okresie gwarancyjnym. Zabraliśmy maszynę do działu serwisowego, po czym pracowała bez zarzutu przez 6 miesięcy. Niestety nie wiemy, co się wtedy działo. W czasie weekendu hałas pojawił się ponownie 2-3 razy z rzędu podczas płukania, po czym ponownie otrzymaliśmy naszą kawę kilka razy bez żadnych problemów.

Czy ktoś ma na to jakieś wyjaśnienie?

Witaj
, Elperaki

 Seite 123