Zaawansowane wyszukiwanie

Siemens eq 300 TI351509DE brak kawy

Woda spływa bezpośrednio do tacki ociekowej

Gast_Thomas

Środa, 12. Kwiecień 2023, 10:13 10

Unregistered

Witam,

Jestem w kropce.
Gdy uruchamiam ekspres, przez zaparzacz nie przepływa woda, wszystko trafia prosto do tacki ociekowej.

Co zostało sprawdzone do tej pory:
- woda idzie aż za grzałkę
- wąż od - nazwijmy to - dystrybutora do zaparzacza jest nowy wraz ze złączką
- zaparzacz wydaje się być OK
- silnik na górze wydaje się być OK

Gdy włączam, w miejscu gdzie zaparzacz pobiera wodę wychodzą tylko około 2 krople.

Co jeszcze mógłbym sprawdzić jako laik?

marcosg   

Piątek, 09. Czerwiec 2023, 22:22 10

Unregistered

Witam,

Kilka tygodni temu kupiłem Siemens EQ.300 z drugiej ręki za półtora grosza, żeby mieć zapasową jednostkę tutaj w Camp Krusty (te dzieciaki lubią kawę!).

Ekspres był nieskazitelny na zewnątrz, brakowało tylko rurki do spieniania mleka. Ale oczywiście nie działał. Kiedy go włączyłem, włączył się cały festiwal świateł LED.

Ponieważ było to moje pierwsze spotkanie z tym modelem (jestem dumnym posiadaczem i konserwatorem kilku innych ekspresów Siemensa, ale wszystkie z nich to starszy brat z serii EQ6). Rany, czy to robi różnicę, wiem, że ta maszyna jest o wiele tańsza, ale jednostka zaparzająca jest na zupełnie innym poziomie w porównaniu do modeli, które mają ją z boku.

Moim pierwszym problemem było znalezienie właściwej pozycji do zainstalowania jednostki zaparzającej. Aby to zrobić, zacząłem demontować jednostkę napędową zaparzacza na górze (oczywiście najpierw trzeba zdjąć osłony, ale w tym modelu jest to dość łatwe w porównaniu do innych, które widziałem).

Jednostka napędowa pełni również funkcję zaworu kierunkowego i jest to właściwie część, która kontroluje, dokąd płynie woda, albo do tacy, albo do podgrzewacza. Po otwarciu jednostki napędowej koła zębate prawdopodobnie wyskoczą, ale nie martw się, początkowa pozycja jest wskazana dla dwóch kół zębatych, które należy wyrównać (zwróć uwagę na otwory na dolnej i górnej stronie pokrywy jednostki). Po jej otwarciu zobaczysz zawory w kształcie kulek, ale wątpię, by tam tkwił problem (jeśli zaczniesz od otwarcia jednostki napędowej, tak jak ja to zrobiłem, oczywiście skorzystaj z okazji, by rzucić okiem i wyczyścić zawory, ale wyglądają na bardzo solidne). Szczerze mówiąc, zajęło mi ponad trzy godziny, aby rozgryźć tę cholerną część, ale kiedy już to zrozumiesz, wszystko nabiera sensu.

W międzyczasie, kiedy próbowałem rozgryźć napęd, wyjąłem pompę i otworzyłem ją. Była dobra jak nowa, ale z jakiegoś dziwnego powodu powłoki solenoidów nie były we właściwej pozycji (są dwie metalowe powłoki i jedna krótsza wykonana z tworzywa sztucznego). Jeśli w Twojej maszynie woda spływa do tacki ociekowej, przypuszczam, że pompa jest dobra. Jeśli masz czas, możesz to sprawdzić, na YT znajdziesz wiele filmów na ten temat. Z mojego doświadczenia wynika, że niektóre jednostki mają tendencję do awarii, ale po wielu podanych kawach (widziałem 8-10 tys., ale myślę, że to zależy, ponieważ krytyczne części są wykonane z tworzywa sztucznego).

Następnie postanowiłem wyjąć i przetestować płytkę drukowaną, ale nie było tam nic do nauczenia się (poza tym, że jest bardzo dobrej jakości i ma potężny mikrokontroler ST32F100X, mój stary przyjaciel. Należy uważać przy odłączaniu okablowania, niektóre złącza są nieco uparte i można je złamać (w szczególności złącze prowadzące do panelu sterowania z przodu). W pewnym momencie otworzyłem nawet ten panel, tylko po to, by znaleźć kolejny moduł sterujący przyciskami i, co zabawne, złącze do małego wyświetlacza. Po chwili zabawy z napędem i próbach zrozumienia właściwej pozycji jednostki zaparzającej, naprawdę kusiło mnie, aby pobrać ekran, aby spróbować debugować, co się dzieje (jest to o wiele łatwiejsze, gdy masz ekran i te wspaniałe menu serwisowe, które można znaleźć w innych modelach). Jedynym rozwiązaniem, jakie znalazłem, było parzenie kawy metodą prób i błędów przy otwartych drzwiczkach (omijając kontakt drzwiczek z moim palcem). Jeśli to zrobisz, nie zaparzaj caffe crema, jeśli nie chcesz, aby maszyna pluła parą na całą twarz).

Ostatnią rzeczą, jaką zrobiłem, było wyjęcie i wyczyszczenie grzałki (tak, dlaczego nie? To była jedyna rzecz, która pozostała na miejscu). Co zaskakujące, wnętrze grzałki było zatkane wapnem, więc przypuszczam, że poprzedni właściciel nigdy nie dbał o jej kalcynację i czyszczenie, używanie filtra, a nawet używanie dobrej wody. To może być również twój problem, jeśli twoja maszyna jest starsza niż kilka lat lub używasz jej bardzo często.

W końcu, gdy nadszedł czas, aby wszystko złożyć, zdałem sobie sprawę, że zapomniałem ponownie skalibrować szczelność młynka, a pierwsza kawa, którą zaparzyłem, zawierała ogromne ziarna. Musiałem więc otworzyć go ponownie (westchnienie).

Krótko mówiąc, mój ekspres działa teraz jak w zegarku. Nadal muszę otrzymać spieniacz, aby móc przygotować moje ukochane latte, ale poza tym...

Muszę powiedzieć, że chociaż jakość ekspresu nie jest taka sama w porównaniu z droższymi modelami, jestem bardzo zadowolony ze smaku kawy. A teraz, gdy jestem zaznajomiony z ekspresem, myślę, że jedyną słabą częścią jest tak naprawdę jednostka zaparzająca, reszta jest podobnej jakości lub nawet tych samych części. Jeśli chodzi o naprawę, brakuje ci ekranu, to tak, jakbyś miał zawiązane oczy.

Mam nadzieję, że dowiesz się, co jest nie tak z twoim urządzeniem. Jeśli potrzebujesz więcej szczegółów, zapytaj, a postaram się pomóc.

Pozdrawiam,

Marcos

marcosg

Niedziela, 11. Czerwiec 2023, 14:55 02

Unregistered

Witam ponownie,

Zapomniałem wspomnieć o czymś, co może być ważne. Po zakończeniu pracy z moją maszyną zauważyłem, że wciąż prosi o kalibrację i czyszczenie (należy pamiętać, że ta konkretna maszyna pochodzi z miejsca z bardzo twardą wodą i podejrzewam, że poprzedni właściciel nigdy jej nie kalibrował i nie czyścił).

Więc ustąpiłem i zdecydowałem się wykonać cykl. Ale skończyły mi się tabele czyszczące, więc minął tydzień, zanim mogłem to zrobić, a przez cały czas korzystałem z ekspresu dwa lub więcej razy dziennie i działał idealnie.

Kiedy w końcu przeprowadziłem kalibrację i czyszczenie, wszystko wydawało się w porządku, ale następnego ranka z dyszy nie wypłynęła kawa, cała woda trafiła do tacy wraz z (bardzo suchą) kawą w proszku. Spróbowałem jeszcze dwa razy, zanim przełączyłem się na mój główny ekspres (EQ 6).

Jedną rzeczą, którą zauważyłem, gdy wykonywałem cykl, było to, że stół czyszczący trafił mniej lub bardziej nienaruszony do przegródki na resztki na tacy, co było dziwne.

Pomyślałem, że problem może być związany z jednostką zaparzającą, więc wyjąłem ją i dokładnie wyczyściłem, ale bezskutecznie; nadal woda nie wypływała przez dysze.

Nie chciałem ponownie rozbierać wszystkiego, więc postanowiłem zaryzykować i wykonałem kolejny cykl (ale tym razem bez stolika czyszczącego i bez roztworu odkamieniającego, tylko z wodą z kranu). Cykl wydawał się działać dobrze, z połową litra wody trafiającej do tacy w pierwszym etapie i kolejną połową przez dyszę. Następnie urządzenie zaczęło normalnie parzyć kawę i od tego czasu działa bez zarzutu.

Tak więc uwaga: zanim zabierzesz się za rozbieranie wszystkiego na części, możesz spróbować kilkukrotnie przeprowadzić czyszczenie...

Powodzenia.

Pozdrawiam,

Marcos